Artykuły o tym, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu, jakie są możliwości leczenia oraz jak poprawić jakość życia.
Według statystyk ponad połowa panów po 70. roku życia zmaga się z inkontynencją. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, o wiele rzadziej udają się do specjalisty. Jedną z przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn są problemy z prostatą.
Prostata to gruczoł występujący wyłącznie u mężczyzn, położony w sąsiedztwie krocza, pod pęcherzem moczowym. Ma około 3 cm średnicy (mniej więcej wielkości orzecha włoskiego). Przez jego centralną część przechodzi cewka moczowa, czyli rurka odprowadzająca mocz).
U młodszych mężczyzn wielkość gruczołu zmienia się nieznacznie. Rozrost prostaty nasila się z wiekiem i z czasem, szczególnie powyżej 45. – 50. roku życia) może powodować ucisk cewki moczowej szyi pęcherza moczowego. Skutkuje to niedrożnością lub zablokowaniem przepływu moczu i – co za tym idzie – trudnościami w całkowitym opróżnieniu pęcherza.
Objawy problemów z prostatą charakteryzują się:
powolnym i/lub przerywanym strumieniem moczu,
trudnościami z rozpoczęciem oddawania moczu,
kapaniem moczu po jego oddaniu lub pomiędzy wizytami w toalecie,
częstomoczem — konieczność częstszego oddawania moczu,
uczuciem, że pęcherz nie opróżnił się całkowicie,
koniecznością parcia przy oddawaniu moczu,
pieczeniem lub dyskomfortem podczas oddawania moczu,
nagłą, niekontrolowaną potrzebą oddawania moczu,
nokturią – przynajmniej dwukrotne wstawanie do toalety w nocy,
krwią w moczu.
Gdy oddajesz bardzo niewielkie ilości lub w ogóle nie oddajesz moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Nietrzymanie moczu często występuje po operacji prostaty (znanej również jako prostatektomia). Warto wówczas sięgnąć po odpowiedni produkt chłonny, który nie tylko zapewni suchość i dyskrecję, ale również zredukuje nieprzyjemny zapach. W ofercie Seni znajdziesz 5 wkładek o różnych stopniach chłonności (od kropelkowego do średniego nietrzymania moczu) w dwóch różnych konstrukcjach, “ochraniacza bokserskiego” i “łódeczki”. Jeśli potrzebujesz większej ochrony, sięgnij po bieliznę chłonną Seni Man Pants w męskim, szarym kolorze, która świetnie dopasowuje się do męskiej anatomii i pozwala czuć się pewnie i świeżo.
Po zabiegu mogą pojawić się także zaburzenia funkcji seksualnych. Te dwa objawy są często uważane przez mężczyzn za wyzwanie w procesie leczenia.
W miejscu połączenia pęcherza i cewki moczowej znajduje się pierścień mięśni zwany zwieraczem pęcherza. Otwiera się on i zamyka jak migawka aparatu, zapobiegając wyciekom moczu. Przez większość czasu zwieracz ten jest zamknięty. Otwiera się, gdy otrzyma sygnał z mózgu, aby oddać mocz. Podczas operacji prostaty zwieracz ulega uszkodzeniu, co może powodować NTM. W kontroli prawidłowego funkcjonowania pęcherza biorą udział także inne mięśnie — mięśnie dna miednicy. Powrót do sprawności po operacji prostaty najczęściej trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Należy jednak zadbać o siebie i skonsultować się ze specjalistą.
Skonsultuj się ze specjalistą, który przygotuje schemat ćwiczeń mięśni dna miednicy. Nauka ich kontrolowania może przyspieszyć proces regeneracji i zmniejszyć wyciek.
Uwaga: Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy przed i po operacji prostaty ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia. Ważne, żeby nauczyć się prawidłowej techniki.
Ponadto warto zadbać o:
spożywanie odpowiedniej ilości płynów — ok. 35 ml na kg masy ciała na dobę,
ograniczenie kofeiny, alkoholu i napoi gazowanych, ponieważ mogą powodować podrażnienie pęcherza,
zdrową dietę, bogatą w niwelujący zaparcia błonnik,
aktywność ruchową dostosowaną do stanu zdrowia,
redukcję stresu
Istotną rolę odgrywają, a także prawidłowe nawyki toaletowe. Najważniejsze, by nie chodzić do toalety na zapas, a tylko wtedy gdy pojawi się faktyczna potrzeba i pełny pęcherz. Po operacji prostaty można nie czuć całkowitego napełnienia pęcherza, dlatego warto starać się wytrzymać dłużej. To ważne, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza.