Artykuły o tym, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu, jakie są możliwości leczenia oraz jak poprawić jakość życia.
Badanie urodynamiczne wykonywane jest w celach diagnostycznych, aby określić dynamikę pracy pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Pomaga w ocenie pracy mięśni pęcherza oraz zwieraczy cewki moczowej, a także przedstawia wartości ciśnienia, jakie panuje w pęcherzu podczas różnych faz jego napełnienia. Celem takiego badania jest poszerzenie diagnostyki związanej z chorobami dolnego odcinka układu moczowego i pozwala na dobór odpowiedniego leczenia. Dzięki urodynamice można na przykład określić przyczynę nietrzymania moczu (NTM) lub odróżnić NTM od pęcherza nadreaktywnego.
- pojawiające się epizody nietrzymania moczu wysiłkowe i/lub spoczynkowe,
- trudności w rozpoczęciu mikcji lub przedłużające się mikcje,
- częstomocz oraz nokturia,
- pozostawanie treści zalegającej po oddaniu moczu,
- oddawanie moczu “na raty”,
- obecność parć naglących,
- badanie kontrolne w celu określenia skuteczności podjętego leczenia.
W celu poprawy komfortu swojego życia przy nietrzymaniu moczu warto zdecydować się na specjalistyczne wyroby chłonne stworzone z myślą o mężczyznach — wkładki urologiczne lub bieliznę chłonną Seni Man. Produkty zapewniają suchość, dyskrecję, a zawarty we wkładzie chłonnym superabsorbent redukuje nieprzyjemny zapach moczu.
Badanie zwykle trwa od około 30 minut do godziny. Zazwyczaj zlecane jest przez lekarza urologa. Polega na wprowadzeniu cewników przez cewkę moczową oraz odbyt. Następnie Pacjent oddaje mocz z wypełnionego pęcherza do urządzenia, które nazywa się uroflowmetrem, a jego zadaniem jest pomiar objętości moczu i szybkości jego oddawania, co zazwyczaj jest przedstawiane w formie wykresu. Specjalne przetworniki znajdujące się w cewnikach określają ciśnienie panujące w pęcherzu oraz jamie brzusznej na każdym etapie mikcji. Na urodynamikę składa się cystometria, która rejestruje i określa ciśnienie śródbrzuszne i śródpęcherzowe, pomagające w opisaniu relacji pomiędzy ciśnieniem a pojemnością. Kolejną składową urodynamiki jest profilometria cewkowa, polegająca na mierzeniu wartości ciśnienia wzdłuż cewki moczowej, co potrzebne jest do określenia funkcji zwieraczy, a także jest pomocne przy obliczaniu maksymalnego ciśnienia zamykającego cewkę moczową.
Przygotowanie do badania należy rozpocząć już dzień przed badaniem. Zalecana jest dieta lekkostrawna oraz przyjmowanie niegazowanych płynów. Badanie wykonuje się po wypróżnieniu, dlatego należy rozważyć zastosowanie czopka glicerynowego lub lewatywy. W dniu badania zaleca się spożywanie lekkiego śniadania oraz wypicie niegazowanej wody w ilości około pół litra. Należy pamiętać, żeby nie oddawać moczu przed badaniem, ponieważ jest wykonywane przy wypełnionym pęcherzu. Zwykle badania nie wykonuje się podczas trwającej infekcji układu moczowego, dlatego odpowiednio wcześniej urolog zleca wykonanie posiewu moczu.